Cerkwie i kościoły w okolicach Soliny

Bieszczady to niepowtarzalne miejsce na mapie Polski. Tutaj krzyżują się różne kultury, narodowości i wyznania. Tutaj też dzika natura miesza się z wielkimi konstrukcjami, w całości stworzonymi przez człowieka jak Jezioro Solińskie wraz z tamą i elektrownią wodną (tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wodna). Jednak razem wszystko to sprawia wrażenie całkowitej symbiozy i jeszcze bardziej uwypukla piękno tutejszej przyrody. Nad tym sztucznym zbiornikiem położona jest miejscowość Solina. Jest to wieś typowo turystyczna, która jednak wyróżnia się spośród innych miejsc na mapie Bieszczad. Znajdziemy tutaj nie tylko restauracje i bary, ale także dobrą bazę noclegową (tutaj: ). Tutaj wiele osób wynajmuje turystom pokoje gościnne. W okolicy zlokalizowane są także ośrodki wczasowe i pensjonaty.

Solina jest miejscem, gdzie znajdziemy także atrakcje turystyczne, zwiedzimy jedyną tego rodzaju tamę w Polsce albo zaczniemy tu jedną z wielu pieszych wycieczek po okolicy. W trakcie wycieczek warto skupić się na dwóch bieszczadzkich szlakach – Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Ikon. W okolicy znajdziemy wiele pięknie zachowanych cerkwi i kościołów, które naprawdę dobrze jest zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale także zwiedzić ich wnętrza. W Bereźnicy Wyżnej zobaczymy jedną z takich drewnianych cerkwi. Dodatkowo w okolicy znajduje się punkt widokowy, skąd podziwiać można pasma górskie i lasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W pobliskim Polańczyku znajduje się sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z ikoną Matki Bożej z Łopienki. Warto jednak wspomnieć, że wcześniej świątynia była cerkwią i dopiero po wojnie została przekazana parafii rzymskokatolickiej.

Innym kościołem wartym zobaczenia jest ten z Górzanki. Sam kościół jak i ołtarze, wykonane są z drewna. Również w Średniej Wsi znajdziemy drewniany kościół. Ta konstrukcja powstała już w XVI wieku. W okolicy znajdują się też drzewa o statusie pomnika przyrody, będące kiedyś fragmentem, nieistniejącego już dzisiaj, parku dworskiego. W Myczkowicach, niedaleko Soliny, znajduje się Centrum Kultury Ekumenicznej, które prowadzi Park Miniaturowych Świątyń. Zobaczyć tutaj można miniatury budowli sakralnych z całej okolicy. Wizyta tutaj będzie dobrym podsumowaniem tego, co zobaczyliśmy i pozwoli lepiej zrozumieć wpływy różnych kultur na dzisiejsze dziedzictwo tego rejonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>