Historia Władysławowa

Miasto Władysławowo jest całkiem duże, zwłaszcza pod względem liczny mieszkańców. Oczywiście, mowa tutaj o wielkości w stosunku do innych nadmorskich wsi-kurortów liczących po 2 lub 3 tysiące mieszkańców. Władysławowo posiada ich ponad 10 tysięcy. Miejscowość ta to typowy nadmorski kurort, nic więc dziwnego, że większość osób zajmuje się turystyką. Tabliczkę z napisem „noclegi Władysławowo” możemy znaleźć niemal na każdym domu. Oprócz tego w mieście jest bardzo wiele rodzinnych restauracji. Wiele osób zajmuje się prowadzeniem obiektów rozrywkowych, np. salonów gier.  

Man Sitting and Holding Fishnet Near Blue TextileJednak na początku, zanim miasto zdobyło dzisiejsza popularność, Władysławowo było zwykłym portem rybackim – w sumie jak większość ówczesnych miast. Typowo turystyczne zacięcie było widoczne, kiedy zaczęło przybywać tu coraz więcej osób. Pierwsze wzmianki o tym miasteczku pochodzą z XIII wieku. Od początku miasto miało funkcje militarną – było jednym z dwóch fortów wraz z sąsiednim Kazimierzem.

Na początku XVII wieku powstał oficjalny fort zwany do dziś Władysławowem. Miasto rozwijało się spokojnie, oczywiście nie biorąc pod uwagę zaborów i okresu okupacji. Jednak nie zostało aż tak dotkliwie zniszczone, przez działania wojenne. W połowie lat 30-stych zaczęto budować rybacki port, który został otwarty dokładnie rok przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Wtedy właśnie ówczesna wieś dostała już oficjalną administracyjna nazwę – Władysławowo. Miejsce zaczęło przyciągać większa liczbę turystów, a miejscowa gospodarka poszła w tę stronę i zaczęła rozwijać się w miarę dynamicznie i spokojnie.

Na początku XX wieku w mieście powstało dużo pensjonatów, z których część funkcjonuje do dziś. Od połowy lat siedemdziesiątych do roku dwutysięcznego miasto oficjalnie było częścią województwa gdańskiego. To właśnie wtedy utworzona tu na miejscu ówczesna promenada stała się sławną na cały region aleją gwiazd sportu. Miasto obejmowało kilka pobliskich miejscowości o charakterze kurortu czy uzdrowiska m. in. Chałupy czy Ostrowo. Rok temu miasto podzieliło swój obszar i administracyjne stało się miastem-wsią. Takie działania mają na celu ułatwienie spraw związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych na rozwój chociażby agroturystyki lub tworzenia obszarów chronionych.

Władysławowo to miasteczko typowo bałtyckie, jednak nieco różniące się od innych nadmorskich miejscowości. Wspólnym mianownikiem jest świetny klimat i naprawdę doskonale zorganizowane, zaplanowane i przede wszystkim czyste plaże. Warto tu przyjechać na dłuższy wypoczynek, bez obaw o brak atrakcji dla poszczególnych kategorii wiekowych – każdy znajdzie tu coś, co go interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>