Lesko – atrakcje turystyczne dla każdego

Położone w województwie podkarpackim Lesko jest niewielkim, aczkolwiek urokliwym miasteczkiem. To miejsce wiąże się z bogatą historią, jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym. Znajdziemy tutaj wiele cennych zabytków. Lesko jest położone na pograniczu Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, co sprawia, że jest ono doskonałą bazą wypadową w górskie tereny. Samo miasto także ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest bogata baza noclegowa. Wygodę i spokój odnajdziemy w jednym z przyjaznych pensjonatów lub pokoi gościnnych z Meteorem. W mieście funkcjonują także hotele. Jeden z nich mieści się w zabytkowym Zamku Kmitów. Jeśli liczymy na bliskie spotkanie z naturą, w okolicy znajdziemy również gospodarstwa agroturystyczne. Pobyt w Lesku z pewnością będzie przyjemny.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym niezwykłym mieście?

Wspomniany już Zamek w Lesku niegdyś był drewniany. W XVI wieku został rozbudowany przez Piotra Kmita. Rodzina Kmitów zbudowała Lesko jako prywatne miasto. Liczne przebudowy zmieniały architekturę Zamku. W XIX wieku renowacji na styl klasycystyczny dokonano pod okiem mistrza Wincentego Pola. Zamek jest otoczony pięknym parkiem, z niesamowitym drzewostanem. Obecnie mieści hotel, restaurację oraz kawiarnię. Mimo wielu przebudowom, wciąż można poczuć tutaj klimat dawnych czasów.

Dawna synagoga jest obecnie siedzibą Bieszczadzkiego Domu Kultury. Znajdziemy tutaj galerię sztuki oraz okresowe atrakcje, np. występy teatralne, koncerty rockowe oraz wiele dużych imprez kulturalnych. Lesko już od początku istnienia było zamieszkiwane przez Żydów. Cennym miejscem jest z pewnością Cmentarz Żydowski. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVI wieku.

Nieopodal Leska znajduje się ciekawy obiekt, a mianowicie Kamień Leski. Piaskowiec o wysokości 20 metrów mieści się na środku lasu i wiąże się z niejedną legendą. Nazywany jest między innymi Kamieniem Diabła. Legenda głosi, że miał on zostać upuszczony przez złego ducha na jeden z leskich kościołów, jednak wpadł do lasu. Kamień inspirował wielkich pisarzy: Wincentego Pola i Aleksandra Fredro. Piaskowiec jest nie tylko ciekawą atrakcją dla turystów, jest jednocześnie ścianką wspinaczkową dla miejscowych i przyjezdnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>