Nadbałtyckie uzdrowiska: Dąbki w czołówce

Dąbki to błyszczący klejnot gminy Darłowo. Jest to wieś uzdrowiskowa, która leży nad Morzem Bałtyckim i nad Jeziorem Bukowo. Występuje tu mikroklimat, który leczy wiele schorzeń, z których najbardziej pospolite są choroby układu oddechowego, alergiczne, laryngologiczne i choroby układu krążenia. Można tutaj toczyć skuteczny bój z problemami przemiany materii oraz z otyłością. W Dąbkach jest kilka sanatoriów, przy czym leczenie jest głównie ukierunkowane na dzieci. Mamy tu złoża borowiny oraz lecznicze wody chlorkowo-sodowe. Osoby, które nie narzekają na swoje zdrowie, podczas pobytu po prostu zwiększają swoją odporność w zdecydowanie lepszy sposób niż za pomocą suplementów z apteki. Poza tym pobyt nad Bałtykiem zawsze korzystnie wpływa na urodę i poprawia nastrój, eliminując przy tym poziom stresu. Noclegi z perspektywą na dostęp do morza (Meteor: noclegi > Dąbki) są bardzo dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi. Baza noclegowa jest przyjazna i rodzinna.

Dobre oko Darłowa

Na temat wsi nie ma zbyt wiele zapisków historycznych, przynajmniej z czasów dawnego osadnictwa. Z pewnością istniała tutaj w XIII wieku wioska zwana Nową Rzeką, co ma związek z wizytą Księcia Świętopełka II. Książę Gdański podarował Nową Rzekę i kilka innych wiosek Klasztorowi Cystersów w Bukowie Morskim. W XV wieku doszło do wydzielenia poszczególnych osad za pomocą kamieni ustawionych na miedzy – tak wyodrębnione zostały Dąbki. Kiedy Klasztor Cystersów podupadł, tereny trafiły w ręce Książąt Pomorskich. Jednakże chwilę potem miasto Darłowo kupiło wieś. Życie we wsi było spokojne – była to osada rybacka, która opłacała dzierżawę za połowy ryb w Jeziorze Bukowo. Dopiero na początku XX wieku życie nabrało rozpędu, a to za sprawą pojawienia się pierwszych turystów. Współczesne Dąbki to głownie turystyka, chociaż zachowały się tradycje rybackie – we wsi jest przystań morska dla rybaków. Z dawnych czasów można zobaczyć chałupy szachulcowe, które obrazują życie przed turystyczną epoką.

Czas na plaży

Plaża w Dąbkach jest niezwykle przestronna. Przy niej są wydmy, którym towarzyszą lasy sosnowe. Turyści uwielbiają spędzać całe dnie na piachu, zwłaszcza że woda przy brzegu to płycizna, która sprawia dzieciom wiele radości. Najmłodsi mogą bawić się na plażowych dmuchańcach. Świat dorosłych ukierunkowanych na sportową aktywność koncentruje się na brzegach Jeziora Bukowo, gdzie można pobierać lekcje windsurfingu i wypożyczać sprzęt pływający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>