Poczuj góralski klimat w Białym Dunajcu

Morze czy góry? To pytanie zadawał sobie z pewnością każdy, kto planował wakacje w Polsce. Często do możliwych opcji wyjazdu dołączamy największy cud natury naszego kraju, a więc Mazury. Każde z tych trzech obszarów kryje w sobie mnóstwo uroku i piękna. Orzeźwiające Morze Bałtyckie, zadziwiająca Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oraz zapierające dech w piersiach górskie szczyty. W naszych żyłach płynie góralska krew, dlatego zabierzemy Was w ten niezwykły świat oscypka, gór i górali. Tatrzański Park Narodowy to zdecydowanie jeden z największych i najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Kompleks zadziwia swą wielkością, a jednocześnie pięknem chronionego obszaru. Wysokie szczyty górskie, chronione gatunki roślin, a także osobliwi mieszkańcy to tylko z niektórych cech parku, które ukochali turyści. Dla większości z nas Tatry nieodłącznie kojarzą się dużymi kurortami, jednak warto zwrócić też uwagę na znacznie mniejsze, spokojniejsze, a równie piękne miejscowości. Jedną z nich jest z pewnością Biały Dunajec, położony nad brzegiem meandrycznej rzeki o tej samej nazwie. Wioska uzyskała od nas przydomek poemat, perełka Podhala. Na ulicach Białego Dunajca nie ma głośnych turystów. W wielu miejscach można rozkoszować się ciszą i relaksem, a jednocześnie korzystać z największych uroków Tatr.

Kilkanaście kilometrów stąd znajduje się jeden z najpopularniejszych górskich szczytów – Giewont (wikipedia.org). To niekwestionowany symbol Tatr, a za sprawą stojącego na jego szczycie, 15-metrowego krzyża od 1901 roku, szczyt potrafi rozpoznać każde dziecko. Wysokość góry wynosi 1985 metrów nad poziomem morza, a jej pokonanie przez szlak niebieski zajmuje około trzech godzin. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach jest magiczna Dolina Pięciu Stawów położona w Tatrach Wysokich między Morskim Okiem, a Kozim Wierchem.

Największym zbiornikiem wodnym jest Wielki Staw o powierzchni przekraczającej 34 hektary i głębokości ponad 80 metrów. Następne w kolejności do tronu są Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Znajduje się tu także najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Biały Dunajec swój przydomek „perełka” zawdzięcza także doskonale dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystyczno-wypoczynkowej. Miejscowe noclegi (meteor-turystyka.pl) cieszy się ogromną popularnością w całych Tatrach. To tutaj znajdują się słynne Termy Podhalańskie z wysoko mineralizowaną wodą. Nie brakuje też klimatycznych pensjonatów utrzymanych w góralskim nastroju. Słowa nie potrafią oddać piękna i uroku, skrywanego przez Biały Dunajec. Jeśli chcesz się przekonać, że polskie góry to prawdziwa skarbnica atrakcji, o tym, że czas płynie wolniej i znacznie przyjemniej, że wszelkie problemy idą w zapomnienie, przyjedź i przekonaj się sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>