Zabytki w Sztutowie

Wybierając się na urlop nad nasze polskie morze, często decydujemy się na spędzenie czasu w okolicach Zalewu Wiślanego. W tej okolicy jest kilka kurortów, wśród których na zdecydowane wyróżnienie zasługuje Sztutowo. Ta mała wieś kiedyś była osadą rybacką, po której do dziś można znaleźć jeszcze wiele pamiątek. Oprócz dostępu do zalewu po przejściu zaledwie kilkudziesięciu metrów znajdujemy się nad Zatoką Gdańską. Komfort możliwości korzystania z dwóch akwenów wodnych nie jest jedyną wyróżniającą to miejsce atrakcją. Sztutowo bowiem to miejsce z bogatą historią sięgającą aż VII wieku.

Najważniejszym okresem dla tej miejscowości z całą pewnością była II wojna światowa, kiedy to na terenie gminy powstał obóz koncentracyjny. Funkcjonował on przez cały okres walk czyli od 2. września 1939 aż do połowy roku 1945. Ta niechlubna pamiątka pomaga jednak w zachowaniu pamięci dla tego okresu. Dziś w miejscu obozu funkcjonuje muzeum Stutthof, otwarte dla zwiedzających. Co ważne, wstęp jest darmowy dlatego wizyta w muzeum to wręcz obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Sztutowie. Pozwoli nam to głębiej przeżyć nasz urlop, choć może być dla nas ciężkim przeżyciem.

Muzeum obozu koncentracyjnego to najważniejsza jednak nie jedyna forma w jakiej zachowały się zabytki tej okolicy. Można tutaj zobaczyć neogotycki kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha, również związany z historią II wojny światowej. Ciekawym obiektem przedwojennym jest most zwodzony na Wiśle Królewieckiej. Tyle historii w tak małej miejscowości to niespotykane zjawisko, a nam pomoże lepiej poznać fakty sprzed lat. Pamiętajmy zatem by odwiedzić zabytki mieszczące się na sztutowskiej mapie, leżące tak niedaleko plaży i naszych domków letniskowych.

Warto wspomnieć, że pensjonaty w tym miejscu oprócz położenia mają dodatkowy plus, mianowicie swoją cenę, która zdecydowanie może konkurować z innymi kurortami. Odwiedzając te okolice w okresie wakacji należy pamiętać, żeby oprócz rezerwacji wybranego pokoju zaopatrzyć się w przewodnik, bowiem są miejsca, które trzeba zobaczyć. Sztutowo zaprasza na noclegi – tak więc do udanego wypoczynku, słonecznej pogody i owocnego poznawania historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>