Zamek w Niedzicy – Perła Pienin Spiskich

W najniższej części Pienin, wśród malowniczego krajobrazu znajduje się mała wieś o nazwie Niedzica. Jeżeli jesteś miłośnikiem gór, lubisz piesze wycieczki i skaliste widoki, to miejsce na pewno skradnie Twoje serce. Turyści wybierający się w Pieniny bardzo często pomijają najniższe piętro gór, jak okazuje się niesłusznie. Ta okolica jest perłą Pienin Spiskich i graniczy z Czorsztynem, Starą Wsią, Łapszami Niżnymi, Niedzicą-Zamkiem i Kacwinem. Blisko tej małej małopolskiej wsi znajduje się się zapora wodna i Zalew Czorsztyński. Historyczne korzenie tej urokliwej wioseczki sięgają XII wieku, kiedy to stanowiła część Państwa Węgierskiego. Baza noclegowa znajdująca się w Niedzicy jest jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Noclegi w tym miejscu są niepowtarzalną okazją do przeżycia przygody życia i poczucia niepowtarzalnego klimatu historii, która jest nieodrębną częścią tego regionu.

Na przełomie 1320-1330 za sprawą landgrafów spiskich z rodu Berzevicsych został wybudowany zamek zwany Dunajecz. Szczególny charakter fortecy miał zapewnić bezpieczeństwo traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Zamek odegrał kluczową rolę w historii wsi, gdyż na jego posiadłości Zygmunt Luksemburski podpisał akt zastawu 16 miast spiskich Władysławowi Jagielle. Kilka wieków później, XVI wieczni władcy – rodzina Palocsayów Salomonów – sprawowała pieczę nad zamkiem. Wraz ze zmianami ustrojowo-politycznymi, tuż po rozpadzie Austro-Węgier zabytek ten został ostatecznie przyznany Polsce. Datuje się, że od 1920 roku Zamek w Niedzicy jest oficjalnym zabytkiem należącym do Polaków.

Co ciekawe zabytek niedzicki był plenerem wielu filmów. Pierwszy film został nakręcony na wiosnę 1955r. Były to kadry do filmu Zemsta na podstawie komedii Aleksandra Fredry. To właśnie w tym filmie debiutowała ówczesna Beata Tyszkiewicz w roli Klary mająca niespełna 16 lat. Dwadzieścia lat później w niedzickiej scenografii kręcono film Mazepa, na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Producenci telewizyjni postanowili wykorzystać malowniczą scenerię Zamku i dzięki temu robiono tu zdjęcia do seriali telewizyjnych takich jak Janosik czy Wakacje z duchami. Obecnie miejsce te spełnia funkcje muzealne, co ciekawe również z częścią hotelową.

2 myśli na temat “Zamek w Niedzicy – Perła Pienin Spiskich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>